Cipóosztó ház

A Cipóosztó házat az évszázadok során többször átalakították, végül a 19. század elején lebontották. Teljes körű megújulását követően az Egri vár élelmezési központjának történetét tárja a látogatók elé.

Az Egri vár ma Cipóosztó háznak nevezett épülete a 16-18. században, mint konyha, sütőház és élelmiszer raktár működött. Az épületet, ahogy a várban sok más építményt, a 19. század elején elbontották. Az 1970-es évek helyreállításai során a földszint alaprajzát új építésű mű-romfalakkal jelezték. A projekt ezekre építve alakított ki egy olyan földszintes védőépület, amelyben az egykor itt állt cipóosztó-terem, sütőház és konyha használata ismertethető meg a látogatókkal.

A megerősített 20. századi, romjellegű falakon új, teljes egészében faszerkezetű, fedett-nyitott szín épült, függőlegesen sűrűn lamellázott homlokzattal, aszimmetrikus nyeregtetővel, cserépfedéssel. Az új védőépület lett a tulajdonképpeni „Cipóosztó ház”, ahol a következő terek kerültek kialakításra.

  1. Cipóosztó terem - A helyiség egyszerű, de korhű bútorokkal, konyhai eszközökkel, edényekkel berendezve idézi fel az épület egykori élelmezési funkcióját.
  2. Sütőház - feladata a koraújkori pékség működésének bemutatása. Ennek szemléltetését nagymértékben megkönnyíti, hogy az egyik elpusztult kemence helyén, a projekt keretében megépült egy új, kéménnyel ellátott, működésképes kemence. Miután minden, a kenyér sütéséhez szükséges eszköz is beszerzésre került, a feltételek adottak ahhoz, hogy a múzeum munkatársai múzeumi óra, vagy élő interpretáció keretében bemutassák a látogatóknak a kenyér elkészítésének fogásait.
  3. Előkészítő konyha - A cipóosztóház északi végében kialakításra került egy olyan, modern gépekkel felszerelt előkészítő konyha, ami helyet biztosít a kenyérsütéshez szükséges alapanyagok tárolásához és előkészítéséhez.

A jelentős alapterületű új fedett tér –amiből a várban eddig kevés volt - múzeumpedagógiai, közösségi és pihenő térként szolgálja a vármúzeum látogatóit.