Múzeumpedagógiai kínálat felső tagozatos általános iskolásoknak
Múzeumpedagógiai kínálat felső tagozatos általános iskolásoknak
KEDVES MÚZEUMBARÁT PEDAGÓGUSOK!
Figyelem!
2024. június 5-6-7-én, 11-12-13-14-én, 18-20-21-én foglalkozásaink teltházasak, NEM tudunk több csoportot fogadni!
Megértésüket köszönjük!
Kérjük, engedje meg, hogy először a múzeumpedagógiai tervünk legfontosabb gondolatait osszuk meg Önökkel:
A Dobó István Vármúzeum egyik legfontosabb küldetése, hogy a felhalmozott tárgyi örökséget és az egyedülálló műemléki környezetet sokoldalúan, élményszerűen bemutassa. A múzeum küldetésének fontos eleme, hogy az ide látogató gyermekek is maradandó élménnyel távozzanak az Egri vár falai közül. Múzeumpedagógiai tevékenységünket leginkább a múzeum sajátos műemléki helyzete, az Egri vár kultusza határozza meg. Témáinkat e szerint állítottuk össze.
Néhány jó tanács az Önnek és osztályának leginkább megfelelő foglalkozás kiválasztásához:
Minden foglalkozáshoz rövid leírást adunk és jelöljük a korcsoportot is.
Miután sikerült tájékozódni, hívja a kollégáinkat az alábbi telefonszámokon:
+36 30 815 0963, vagy +36 36 310 159, vagy keressen minket e-mailben: muzeumpedagogia@egrivar.hu
Kollégáink munkanapokon, 8.00-tól 16.00 óráig fogadják hívását!
A múzeumpedagógiai foglalkozások díja: 1000 Ft/fő.
A foglalkozásokon való részvétel feltétele a múzeumi belépőjegy megvásárlása! (Kedvezményes belépőjegy 6-26 év közöttieknek: Múzeumi belépőjegy 2000 Ft)!
A foglalkozásra való jelentkezését a telefonos egyeztetés után, a honlap Látogatóknak - Iskoláknak - Időpont kérés menüpont kitöltésével tudjuk véglegesíteni. Kérjük, hogy lehetőség szerint 10 nappal korábban jelentkezzen!
A foglalkozások kezdő időpontját a kiállítások nyitva tartásához igazítjuk.
A foglalkozások tanítási napokon vehetők igénybe. Egyéb igényeket telefonon tudják egyeztetni kollégáinkkal.
Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a kezdési időpont a foglalkozás kezdetét, nem pedig a múzeumba való megérkezés időpontját jelenti! Számítsanak arra, hogy a pénztáraknál olykor sorban állás lehetséges! Késés esetén a foglalkozás időtartama csökkenhet, illetve előfordulhat, hogy – a bejelentkezett csoportok létszámától és beosztásától függően – a foglalkozást nem áll módunkban megtartani! Kérjük, hogy a késésről telefonon értesítse kollégánkat!
Kérjük, hogy a jelentkezési lapot hozza magával!
ÍGY ÉLTEK…
A témakörhöz kapcsolódó foglalkozások az Egri vár történelmi korszakait, valamint a Dobó István Vármúzeum gyűjteményeit mutatják be.
A „Kereszténység Herkulese” – Dobó István, az egri vár kapitánya
Az egri vár 1552-es ostromának hős várkapitánya, Dobó István 4 évig állt az erődítmény élén. A fennmaradt források életének erről a szakaszáról a legbeszédesebbek. Vajon mit tudunk magáról a katonáról, és mit a magánemberről? A múzeumi óra keretében ezekre a kérdésekre kapnak választ a gyerekek.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, vizuális kultúra, erkölcstan
Bornemissza Gergely, az egri vár esze
Tüzes találmányok
Az egri vár hadnagya messze földön híressé vált tüzes találmányaival. A foglalkozás során megismerhetik a gyerekek Bornemissza Gergely életét, tűzszerészi leleményességét. Felelevenítjük Tinódi Lantos Sebestyén, Gárdonyi Géza műveinek részleteit a találmányokra vonatkozóan. A foglalkozás második felében tüzes labdát készítünk, melyet használatban is kipróbálunk Bornemissza Gergely nyomán.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, erkölcstan, technika, vizuális kultúra, kémia
Házam, ruhám, lakomám- Betekintés a kora újkori életmódba
Mi lehet a boronafal és mi az a zsindely? Hova tesszük a szuperlátot és a pohárszéket? Tudod-e mi az a tengeri szőlő vagy, hogy mi mindent árulhat el az öltözék a viselőjéről? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ a múzeumi óra keretében, ahol a gyermekek megismerkedhetnek a kora újkori lakáskörülményekkel, a várak, udvarházak, polgári lakások és parasztházak legjellemzőbb berendezési tárgyaival. Megnézzük, hogy mi került egy korabeli terített asztalra és azt is, hogy mit viselt az étkezni vágyó társaság.
Tantárgy: Történelem, Hon- és népismeret, Magyar nyelv és irodalom, Rajz és vizuális kultúra, Művészettörténet, Etika
„Erdélyország arany almája”- Élet a török kori Egerben
Eger a több mint 150 évig tartó hódoltság időszakában 91 évre került oszmán-török fennhatóság alá. A városba új lakók érkeztek, akik magukkal hozták saját kultúrájukat. A foglalkozás keretében a gyermekek megismerkedhetnek a korabeli Eger mindennapjaival, a törökök öltözködési, vallási és étkezési szokásaival, valamint fürdőkultúrájával.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, vizuális kultúra, erkölcstan
Társasjáték
A diákok puzzle darabokból rakják össze a játéktáblát, mely az Egri várat ábrázolja madártávlatból. A játék során 2-2 magyar és török csapat küzd egymással. A játék célja kettős: a törököknek el kell foglalni az Egri vár stratégiai pontjait, illetve a vár egészét, a magyaroknak pedig meg kell akadályozni a törökök várfoglalását. Az a csapat győz, akinek a játék végén a legtöbb figurája marad a táblán.
Térképek, titkok, felfedezések
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, erkölcstan, technika, vizuális kultúra, testnevelés
A foglalkozás során Heves megyei példákon keresztül a boszorkányüldözések társadalmi és lélektani oldalát vizsgáljuk meg. A diákok kis csoportokat alkotva egy 1727-es egri pert játszhatnak el. A szituációs játékot követően megvizsgáljuk, hogy milyen vádak alapján, ki és miért fogadta el a bizonyítékokat.
Tantárgy: történelem, drámapedagógia
Kályhák és kályhacsempék
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, erkölcstan, technika, vizuális kultúra
Játéktörténet, szórakozás és szabadidő
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, erkölcstan, technika, vizuális kultúra
Régész munka közben
A gyerekek a foglalkozás első részében megismerkedhetnek a régész hivatásával, munkájának legfőbb eszközeivel, valamint a régészeti feltárás lépéseivel. Bemutatjuk a főbb mérési és kormeghatározási módszereket. A foglalkozás második felében játékos csoportmunka során dolgozzuk fel a hallottakat.
Tantárgy: történelem, hon- és népismeret, erkölcstan
Restaurálás
Az egri népviselet
Népi játékok a Palócföldről
Zoknicsata
GÁRDONYI KÖZELÉBEN
A témához kapcsolódó foglalkozások a Gárdonyi életművet ismertetik meg.
Titkos küldetés
Gárdonyi titkosírása
Gárdonyi Géza titkosírása mindig sok találgatásra adott okot. A foglalkozást a Gárdonyi Emlékházban tett látogatással kezdjük, ahol számos titokkal találjuk szembe magunkat. Ezután „megfejtjük” Gárdonyi titkait és titkosírását valamint a frissen felfedezett tibetűkkel több lehetőséget kipróbálunk. (Kockajáték, szövegírás a tibetűkkel.) A foglalkozás végén titokfejtő játékot játszunk, amely során az író otthonában kell fortélyos feladatokat megoldva eljutni a NAGY TITOKIG, a megoldásig.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, technika, vizuális kultúra
Helyszín: Gárdonyi Géza Emlékház, Közösségi Ház és Kert
Időtartam: 90 perc
Gergők és Vicuskák
Az Egri csillagok világa
A foglalkozás során Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényének világával ismerkedünk meg úgy, hogy a gyerekek a regény hőseivé válhatnak. A foglalkozást Gárdonyi otthonában kezdjük, ahol egy játék során tárgyait faggatjuk. Ezt követően a regény érdekes keletkezéséről, a regényírás nehézségeiről beszélgetünk, miközben a kéziratokat, Gárdonyi relikviáit is kézbe vesszük. A foglalkozás második felében lajstromjátékot játsszunk. Mindenki új szerepet találhat ki magának, és azt beleszőheti a híres regény történéseibe.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, technika, vizuális kultúra
Helyszín: Gárdonyi Géza Emlékház, Közösségi Ház és Kert
Időtartam: 90 perc
Gárdonyi műhelyében
Az író hétköznapjai
Gárdonyi életműve messze túlmutat az Egri csillagok című regényen. Sokoldalúságát, izgalmas életét, írói módszereit mutatjuk meg az otthonában a kiállítás és műtárgymásolatok segítségével, majd a foglalkoztató teremben és a Gárdonyi-kuckóban izgalmas csapatverseny keretében tehetik próbára a gyerekek ügyességüket és frissen szerzett tudásukat. Lesz óriás és réteges puzzle, memóriakártya, keresztrejtvény, totó, titkosírásos tilitoli, oszlopkirakó több témában és titokkocka. Ezek mibenlétére és használatának módjára a foglalkozás során derül fény.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, technika, vizuális kultúra
Helyszín: Gárdonyi Géza Emlékház, Közösségi Ház és Kert
Időtartam: 90 perc
VÁRMŰHELY
Gyertyamártás
A szűrszabók
Iniciáléfestés
A könyvek díszítésén keresztül tanulmányozzuk a miniatúrák, iniciálék készítőinek munkáját.
A megismert példák alapján minden gyerek elkészítheti a saját tervezésű festett, képpel díszített kezdőbetűjét.
Pajzsdíszítés
A papírmerítő
A foglalkozáson először röviden áttekintjük a papír készítésének előzményeit. Beszélünk a merített papír elterjedéséről, a szükséges alapanyagokról és készítésének lépéseiről.
Az óra második felében a résztvevő gyermekek hagyományos eljárással saját kezűleg merítenek papírt.
Csicsogtatom, söndörgetem
A nemezkészítő
A foglalkozáson a gyermekekkel játékos munka során a nemezelés alapjaival ismerkedünk. Bemutatjuk, átélhetővé és megtapasztalhatóvá tesszük ezt az ősi technikát. Először körüljárjuk a gyerekekkel, hogy mit takar ez a szó: nemez. Fontos a különböző anyagok élményszerű megismerése, belefeledkezhetünk a szőr simogatásába, majd megnézzük milyen állatok viselhették azt a bundát. a beszélgetést és a játékot követően egy nagy kupac szőrből labdát készítünk. Elsajátítják a gyermekek az alapvető munkamódszereket, tépkedünk, tömörítünk, szappanozunk, simogatunk, gyúrunk, gömbölygetünk.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, erkölcstan, technika, vizuális kultúra
A noszvaji kazettás mennyezet díszítményei
Kékfestés
Jumurdzsák gyűrűje
A gyűrű története és készítése
Gárdonyi Géza Egri csillagok regényének egyik kulcsfontosságú tárgya egy gyűrű. A foglalkozás során végig követjük útját, hogyan kerül egyik szereplőtől a másikhoz, mit jelent ez a tárgy Jumurdzsáknak. Felidézzük, hogy különböző történeti korokban milyen talizmánok, amulettek váltak fontossá a hajdani embereknek. A foglalkozás második felében mindenki elkészítheti tűzzománc technikával a gyűrű kövét.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, erkölcstan, technika, vizuális kultúra
Az ötvösművész
Tűzzománc díszítés
A foglalkozás bepillantást enged az ötvösség több mint ezer éves múlttal rendelkező díszítő technikájának rejtelmeibe. A történeti korok zománcozott művei segítségével áttekintjük az ötvösművészet remekeit. Ez alkalommal a technika alapjaival ismerkedünk meg az alkotómunka során. Festőzománc technikával ékszert készítünk felhasználva a múzeum gyűjteményeiben található tárgyakat díszítő motívumokat.
Tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom, technika, vizuális kultúra