Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program
A Dobó István Vármúzeum szeptembertől fogadja a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programra regisztrált csoportokat, akik amellett, hogy részt vesznek az általuk kiválasztott múzeumpedagógiai foglalkozáson, megismerhetik intézményünk kincseit és bebarangolhatják az Egri várat.
A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program a Nemzeti Örökség Intézete, a Klebelsberg Központ, valamint 47 nemzeti és történelmi emlékhely együttműködésében megvalósuló projekt fókuszában a nemzeti érzés, a hazához való érzelmi kötődés kialakításának vállalt célja áll.
Fontos, hogy a magyar fiatalok tanulmányaik során eljuthassanak nemzeti és történelmi emlékhelyre, megismerjék múltunkat és tudják mit is jelent ez történelmünk szempontjából.
A köznevelés 7-8-9-10-11. évfolyamán tanuló diákok, az állami és egyházi fenntartású intézményekből egyaránt, minden fiatalnak lehetősége nyílik részt venni a programban. Egész évben várják a jelentkezőket, így egészen májusig lehetőség van bejárni a nemzeti vagy történelmi emlékhelyeket.
Boszorkányperek tanúságai
A foglalkozás során Heves megyei példákon keresztül a boszorkányüldözések társadalmi és lélektani oldalát ismerhették meg a diákok, akik kis csoportokat alkotva egy 1727-es egri pert játszhatnak el.
„Ebben a várban van most a maradék ország sorsa.”
Társasjáték
Az Ostrom 38 napja - Játék az ostromhoz, Eger és Magyarország történetéhez kapcsolódó kérdések segítségével.
A diákok puzzle darabokból rakják össze a játéktáblát, mely az Egri várat ábrázolja madártávlatból. A játék során 2-2 magyar és török csapat küzd egymással. A játék célja kettős: a törököknek el kell foglalni az Egri vár stratégiai pontjait, illetve a vár egészét, a magyaroknak pedig meg kell akadályozni a törökök várfoglalását. Az a csapat győz, akinek a játék végén a legtöbb figurája marad a táblán.
Jumurdzsák gyűrűje
A gyűrű története és készítése
Gárdonyi Géza Egri csillagok regényének egyik kulcsfontosságú tárgya egy gyűrű. A foglalkozás során végig követjük útját, hogyan kerül egyik szereplőtől a másikhoz, mit jelent ez a tárgy Jumurdzsáknak. Felidézzük, hogy különböző történeti korokban milyen talizmánok, amulettek váltak fontossá a hajdani embereknek. A foglalkozás második felében mindenki elkészítheti tűzzománc technikával a gyűrű kövét.
A szép fehér művészet
A papírmerítő
A papír története szorosan összefügg az írásbeliség alakulásával.
A foglalkozáson először röviden áttekintjük a papír készítésének előzményeit. Beszélünk a merített papír elterjedéséről, a szükséges alapanyagokról és készítésének lépéseiről.
Az óra második felében a résztvevő gyermekek hagyományos eljárással saját kezűleg merítenek papírt.
Házam, ruhám, lakomám- Betekintés a kora újkori életmódba
Mi lehet a boronafal és mi az a zsindely? Hova tesszük a szuperlátot és a pohárszéket? Tudod-e mi az a tengeri szőlő vagy, hogy mi mindent árulhat el az öltözék a viselőjéről? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ a múzeumi óra keretében, ahol a gyermekek megismerkedhetnek a kora újkori lakáskörülményekkel, a várak, udvarházak, polgári lakások és parasztházak legjellemzőbb berendezési tárgyaival. Megnézzük, hogy mi került egy korabeli terített asztalra és azt is, hogy mit viselt az étkezni vágyó társaság.
Az Illuminátor
Iniciáléfestés
A foglalkozás célja, hogy bemutassa a kézzel írott középkori könyvek anyagát, készítési technikáját, megismertessen a középkori kódexfestészet remekeivel.
A könyvek díszítésén keresztül tanulmányozzuk a miniatúrák, iniciálék készítőinek munkáját.
A megismert példák alapján minden gyerek elkészítheti a saját tervezésű festett, képpel díszített kezdőbetűjét.
Titkos küldetés
Gárdonyi titkosírása
Gárdonyi Géza titkosírása mindig sok találgatásra adott okot. A foglalkozást a Gárdonyi Emlékházban tett látogatással kezdjük, ahol számos titokkal találjuk szembe magunkat. Ezután „megfejtjük” Gárdonyi titkait és titkosírását valamint a frissen felfedezett tibetűkkel több lehetőséget kipróbálunk. (Kockajáték, szövegírás a tibetűkkel.) A foglalkozás végén titokfejtő játékot játszunk, amely során az író otthonában kell fortélyos feladatokat megoldva eljutni a NAGY TITOKIG, a megoldásig.
Gárdonyi műhelyében
Az író hétköznapjai
Gárdonyi életműve messze túlmutat az Egri csillagok című regényen. Sokoldalúságát, izgalmas életét, írói módszereit mutatjuk meg az otthonában a kiállítás és műtárgymásolatok segítségével, majd a foglalkoztató teremben és a Gárdonyi-kuckóban izgalmas csapatverseny keretében tehetik próbára a gyerekek ügyességüket és frissen szerzett tudásukat. Lesz óriás és réteges puzzle, memóriakártya, keresztrejtvény, totó, titkosírásos tilitoli, oszlopkirakó több témában és titokkocka. Ezek mibenlétére és használatának módjára a foglalkozás során derül fény.