Időszaki kiállításokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások
![](https://egrivar.hu/public/pic/article/7e2aea1c6902dadcc64e80121a10db22_big.jpg)
Szívetrejtő szívem száz sziromra tépem. Lesznai Anna Eger és az egri vár 1704. Ferdinand Zinzendorf kapitány naplójának tollrajzai
Néhány jó tanács Önnek és osztályának leginkább megfelelő foglalkozás kiválasztásához:
- Kollégáink munkanapokon, 8.00-tól 16.00 óráig fogadják hívását!
- Minden foglalkozáshoz rövid leírást adunk és jelöljük a korcsoportot is.
- A múzeumpedagógiai foglalkozások díja: 1000 Ft/fő.
- A foglalkozásokon való részvétel feltétele a múzeumi belépőjegy megvásárlása! (Kedvezményes belépőjegy 6-26 év közöttieknek: Múzeumi belépőjegy 1800 Ft)!
- A foglalkozásra való jelentkezését a telefonos egyeztetés után, a honlap Látogatóknak - Iskoláknak - Időpont kérés menüpont kitöltésével tudjuk véglegesíteni.
- Kérjük, hogy a jelentkezési lapot hozza magával! Jelentkezési lapok elérhetőek INNEN!
- Kérjük, hogy lehetőség szerint 10 nappal korábban jelentkezzen!
- A foglalkozások kezdő időpontját a kiállítások nyitvatartásához igazítjuk.
- A foglalkozások tanítási napokon vehetők igénybe. Egyéb igényeket telefonon tudják egyeztetni kollégáinkkal.
- Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a kezdési időpont a foglalkozás kezdetét, nem pedig a múzeumba való megérkezés időpontját jelenti! Számítsanak arra, hogy a pénztáraknál olykor sorban állás lehetséges! Késés esetén a foglalkozás időtartama csökkenhet, illetve előfordulhat, hogy – a bejelentkezett csoportok létszámától és beosztásától függően – a foglalkozást nem áll módunkban megtartani! Kérjük, hogy a késésről telefonon értesítse kollégánkat!
Miután sikerült tájékozódni, hívja a kollégáinkat az alábbi telefonszámokon:
+36 30 815 0963,
+36 36 310 159
vagy keressen minket e-mailben: muzeumpedagogia@egrivar.hu
1. Szívetrejtő szívem száz sziromra tépem. Lesznai Anna (1885-1966) festő- és iparművész, költő és író
A foglalkozások során a gyermekek bepillantást kaphatnak Lesznai Anna munkásságába, amely sokszínűségével, gazdagságával hívta fel magára a figyelmet a 20. század hajnalán. Életútja számos példát mutathat a gyermekeknek, melyek közül a sajátos mesevilágára és a népművészetből kiinduló önálló alkotói tevékenységére hívjuk föl a figyelmet.
A programra jelentkezni lehet: 2024. február 12 - május 31.
Helyszín: Ziffer Sándor Galéria, 3300. Eger, Kossuth Lajos utca 17.
1. Miért piros az alma?
A foglalkozáson a gyerekek a Miért piros az alma? című mese alapján bepillantást kapnak Lesznai Anna festői munkásságába, megismerkednek az egykori kastélykertjük varázslatos világával. A színek és formák segítségével saját kertet terveznek és a mesét kedvük szerint szövik tovább. A festményekhez kapcsolódóan különféle játékokat játszunk (hang-kép felismerős-, megfigyelős-, különbség keresős-, memória játék, stb.), így megtapasztalhatják, hogy a képtárlátogatás és benne a festmények mennyi izgalmas dolgot rejtenek magukban.
Korosztály: óvoda nagycsoport és általános iskola 1. és 2. osztálya számára
Időtartam: 60 perc
2. Lesznai Anna, múzeumi óra
Lesznai Anna életútja számos példát mutathat a gyermekeknek, melyek közül sajátos mesevilágára és a népművészetből kiinduló önálló alkotói tevékenységre hívjuk föl a figyelmet a kiállításban. A foglalkozás során a diákok megismerhetik a kor társadalmát, annak stílusirányzatait, Lesznai Anna művészetének alapgondolatait, művészeti kifejezéseit. Ismert motívumaiból önállóan képeket komponálhatnak.
Korosztály: általános iskola 3-8. osztály és középiskola
Időtartam: 60 perc
3. Lesznai Anna, műhelymunka
A képzőművészeti műhelymunka bevezető részében egyéni és csoportos játékokon keresztül ismerkedünk meg Lesznai Anna kiállításban bemutatott ornamentális terveivel. A dekoratív színfoltokat alkalmazó hímzéstervek és könyvborítók segítségével elemezzük a motívumokat, a kompozíciókat és a színeket. Kiderítjük, hogy milyen volt az a különleges kastélykert, ami körülvette gyermekkorában, a kortárs művészek közül kiket ismert és kikkel dolgozott együtt.
A foglalkozás második felében mindenki megfesti saját színpompás akvarell képét ihletet merítve Lesznai Anna alkotásaiból.
Korosztály: általános iskola 3-8. osztály és középiskola
Időtartam: 90 perc
2. Eger és az egri vár 1704. Ferdinand Zinzendorf kapitány naplójának tollrajzai
Gróf Ferdinánd Zinzendorf (1674-1728) két alkalommal volt az egri vár főkapitánya. A kiállítás során bemutatott, eddig ismeretlen felmérési rajzai alapján elénk tárul az egri vár török idők utáni képe a lábainál elterülő középkori városfallal körülvett mai belváros. Célunk a foglalkozás során bemutatni az 1552-es, 1596-os és 1704-es vár alaprajzait, felhívva a figyelmet a védművek kialakulásának egyes elemeire.
A programra jelentkezni lehet: 2024. február 12- május 31.
Helyszín: Dobó István Vármúzeum, Balassi-terem, 3300. Eger, Vár köz 1.
1. Eger, egy várkapitány szemével – múzeumi óra
Minden, ami csak körülvesz minket mesél, legyen az egy minden napokban használt tárgy, egy kósza üzenet, egy épület, vagy csak egy egyszerű rajz. Mind-mind elmondja saját történetét, ha figyelünk és megtaláljuk az „árulkodó” nyomokat. Ferdinánd von Zinzendorf und Pottendorf, egykori egri várkapitány rajzai szintén mesélnek a török hódoltság itt maradt emlékeiről, a Rákóczi-szabadságharc alatti Eger városáról. A foglalkozás keretében a gyermekek különböző forrástípusokkal ismerkednek, majd csoportokba rendeződve fedezhetik fel és hasonlíthatják össze az általuk ismert várat és várost a 18. századbéli zűrzavaros mindennapokat élő Egerrel.
Korosztály: általános iskola felső tagozat, középiskolai osztályok
Időtartam: 60 perc