Állományvédelmi konzultáció

A Múzeumi Állományvédelmi Bizottság (MÁB) szervezésében állományvédelmi felelősök és múzeumi szakemberek ismerhették meg a MÁB programját és tevékenységét.
A múzeumi értékek hosszú távú megőrzésének folyamatát és lehetőségeit ismeretterjesztő előadásokon keresztül ismerték meg a résztvevők. A szakmai nap előadásai között a megelőző műtárgyvédelem lépéseit, valamint a MÁB tevékenységét Orosz Péter, Néprajzi Múzeum állományvédelmi csoportvezető és MÁB tag ismertette. Odler Zsolt, a Néprajzi Múzeum Nyilvántartási és Digitalizálási Főosztály vezetője a múzeumi nyilvántartásról tartott előadást.
,,Minden múzeumi dolgozó feladata az értékek megóvása.” - fogalmazott Orosz Péter előadásában. A műtárgyakat fenyegető veszélyek észlelése mindenki érdeke, ezt segíti az együttműködés és a csapatmunka.
A természeti, környezeti hatások okozta fenyegetés korai észlelése nem csak az érintett műtárgyat, hanem a többi kiállítási darabot is védi, ezért kiemelten fontos a kommunikáció. A kártevők, a páratartalom, a hőmérsékletingadozás gyakori ellensége a múzeumi értékeknek, odafigyeléssel azonban időben lehet intézkedő lépéseket tenni.
A raktárakban, kiállítóterekben elhelyezett műtárgyak védelmét prevenciós lépésekkel lehet a legkönnyebben biztosítani. A műtárgy anyagának ismeretével, helyes tárolási körülményekkel és megfelelő technológiával rengeteg lehet tenni a megőrzésért. A tárgyak rendszeres szemrevételezésével hosszú távon nem csak energiát, hanem költséget is spórolhat egy intézmény, hiszen egy megrongálódott műtárgy helyreállítása akár több milliós tétel is lehet.